Përkthyes

English flagItalian flagKorean flagChinese (Simplified) flagChinese (Traditional) flagPortuguese flagGerman flagFrench flag
Spanish flagJapanese flagArabic flagRussian flagGreek flagDutch flagBulgarian flagCzech flag
Croatian flagDanish flagFinnish flagHindi flagPolish flagRomanian flagSwedish flagNorwegian flag
Catalan flagFilipino flagHebrew flagIndonesian flagLatvian flagLithuanian flagSerbian flagSlovak flag
Slovenian flagUkrainian flagVietnamese flagAlbanian flagEstonian flagGalician flagMaltese flagThai flag
Turkish flagHungarian flag      

Përballja me Dimrit

Për askënd që jetojnë jashtë, dimri është një kohë e vështirë të vitit. Këndi i ulët dhe kohëzgjatja e shkurtër e diellit të vogël që është në dispozicion e bën ngrohtësi vështirë për të ardhur nga.

Ushqimi është gjithashtu në furnizim të shkurtër. Fara, fruta të ngrira, sanë dhe kërpudhat rastit të thata mund të kishte nëse ju e dini ku të kërkoni, por proteina insekteve dhe rritja e bimëve jeshile të freskëta janë një sfidë e madhe.

Kafshët të merren me realitetin e ashpër e dimër tanë në mënyra të ndryshme. Shumica e llojeve të shpendëve, për shembull, thjesht të lënë rajonin tonë për gjysmën e vitit. Migrimi nuk është e veçantë për shpendët, pse. Disa lloje lakuriqësh gjithashtu emigrojnë. Pra, bëni fluturat Monarku, pilivesa larmishme Meadowhawk dhe disa lloje të tjera të insekteve.

Shumë emigrantë, siç skifterëve dhe hummingbirds, të shkojnë në Amerikën e Jugut për të dimrit. Disa lloje pulëbardhë migrojnë në lindje dhe perëndim për klimat e butë e Atlantikut dhe Paqësorit përzihen. Zogj të tjerë, si trombist mjellma, emigrojnë vetëm deri në jug si Parkun Kombëtar Yellowstone ndërsa disa lloje lakuriqësh migrojnë në Malet Shkëmbore ku ata rehatohem në shpella për të pritur jashtë dimrit.

Për kafshët jo të njeriut pa krahë, migrimi është e pamundur. Pra, letargji është urdhri ditë për disa. Bears kreu për pyjet e ultësirë ​​dhe ultësira. Ketrat terren tunel nën tokë dhe skunks kërkojë nga afërt manar pa oborrin mbrapa me një kuvertë, kopsht derdhur ose shkallë të gërmojnë nën.

Ato kafshë të cilët nuk mund të dalin dhe të cilët janë shumë të vogla për të prehem duhet të bëjë më të mirë ata mund. Chickadees Zi-mbuluar, për shembull, të përballet me kushtet e dimër tona duke ngrënë në mënyrë të vazhdueshme gjatë gjithë ditës. Kur është shumë ftohtë për të lëvizur përreth, ata hyjnë në një gjendje të mini-letargji njohur si topor që mund të zgjasë disa orë ose edhe disa ditë.

Për specie si këto, PRODHIME zog dhe banja të nxehta shpendëve bëhen mjete të përshtatshme mbijetesës. Fara luledielli Black-naftës sigurojë kalori lehtësisht të arritshme, ndërsa uji i nxehtë shërben si një burim i ujit të pijshëm dhe një mundësi për të larë bakteret nga pupla.

Ndërkohë tokë nën PRODHIME zog bëhet po aq i vlefshëm për të brejtësve që kalojnë dimrin në garazhe tona dhe shtyllave të drurit. Cilat zogjtë dhe ketrat pemë lënë pas është ari solid për tokë-i detyruar brejtësve të cilët nuk janë në gjendje apo të gatshëm të ngjiten në ushqyes-nivel.

Pjesa tjetër e kafshëve tona janë lënë të gërmoj nëpër dëborë me kthetrat dhe hooves tyre ose çekiç larg në shtresa të leh në kërkim të strofull insektet.

Related posts nga Këndi Natyrës:

  1. Sunflowers në dimër

Lini një Përgjigju

Ju mund të përdorni këto HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>